A Neumann János Egyetem budapesti campusán működő MNB Intézet nyári egyetemi részvételt támogató pályázatának segítségével tizenegy Nemzetközi Gazdaság és Gazdálkodás mesterszakos hallgatónk bővítette ismereteit és gazdagodott mind szakmai, mind kulturális élményekkel Barcelonában.
Durkó Ruben, Fövényi Zsombor, Hatvani Ákos, Hollósi István, Kanyári Bence, Környey Dávid, Matos Dávid, Pókász Zoltán, Soós Adrienn, Szentistványi János és Takács Anna hallgatóink a Barcelona School of Economics több nyári kurzusát is teljesítették a Magyar Nemzeti Bank által nyújtott ösztöndíjak keretében.
Bankrendszerektől a Data Science, a Mesterséges Intelligencia közgazdaságtanán át, a makro- és mikroökonometria területein keresztül széles téma palettát lefedő tanórákat látogattak ösztöndíjasaink. Egyes kurzusok kiscsoportos, interaktív egyetemi előadások formájában kerültek lebonyolításra, míg mások délelőtti elméleti és délutáni gyakorlati felosztást követtek. Igazán vegyes, sokszínű résztvevői körről számoltak be hallgatóink: sokan különböző jegybankoktól érkeztek (Bank of England, Európai Központi Bank, egyéb európai jegybankok, távolkeleti jegybankok), emellett számos, nemzetközi PhD hallgató számára is vonzóak voltak a kurzusok.
Nemzetközileg elismert, neves oktatók közvetítették a rendkívül értékes tudásanyagot, folyamatos, napi tanulást és órákra való felkészülést megkívánó, ugyanakkor motiváló követelményeket támasztó tantervek keretében.
Nemzetközi Gazdaság és Gazdálkodás mesterszakos résztvevőink minden szaktárs hallgatót bátorítanak, hogy jelentkezzenek a következő tanulmányi lehetőségekre.
Az MNB Intézet nevében gratulálunk minden nyári egyetemi ösztöndíjas hallgatónknak! Büszkék vagyunk eredményeitekre, és örömmel tölt el minket, hogy hozzájárulhattunk sikereitekhez mesterképzésünk tehetséggondozási célkitűzései keretében!
Leendő hallgatóink számára is töretlenül tervezzük neves nyári egyetemi programokon való részvételek finanszírozott támogatását.
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőkézből értesülhess versenykiírásainkról, pályázatainkról, érdekes szakmai előadásainkról, eredményeinkről! Legyél feliratkozói hálózatunk tagja, kövess minket, hogy eldönthesd, szeretnél-e Te is Nemzetközi Gazdaság és Gazdálkodás (NGG) mesterszakunk hallgatójaként élni a számtalan szakmai lehetőséggel. Hamarosan megnyitjuk a jelentkezést következő INFÓESTÜNKRE, ahol megismerheted a kétéves mesterszakot részleteiben is.
***
Durkó Ruben egyik választott programja a bankok működésére, illetve a bankrendszer sajátosságaira fókuszált. Különösen hatékony módszernek tapasztalta, hogy az elméleti koncepciók és elgondolások mindig párhuzamba lettek állítva a valós eseményekkel.
„A nyári egyetem két hete alatt sok élménnyel, szakmai kapcsolattal és tudással gazdagodhattam, amely a későbbi karrierem során különösen értékes lehet.” (Durkó Ruben)
„Korábban sokkal inkább makrogazdasági szemléletem volt, amely leginkább a munkatapasztalatomból származik, ezt szerettem volna kiegészíteni pénzügyi perspektívával.” (Durkó Ruben)
***
Fövényi Zsombor számos területen mélyítette, vagy éppen alapozta meg ismereteit: Data Science ágon programozott Pythonban és R-ben, továbbá pénzügyi ágon haladó portfóliómenedzsmentről is tanult, programozott Matlab-ben, Julia-ban, illetve vizsgálta az elektromos energiára való átállás hatásait is.
„Ezúton is szeretném megköszönni a lehetőséget, amellyel számos területen tudtam fejleszteni képességeimet, növelni a tudásomat és rengeteg élményben gazdagodtam.” (Fövényi Zsombor)
***
Hatvani Ákos többek között megatrendekről tanult a közgazdaságban.
Elméleti és kapcsolódó gyakorlati blokkok egymásutániságára épülő ütemterv keretében, OLG modellek alkalmazását, Matlab és Python programok használatát, szkriptek készítését az energiaszektorban használt adatkészletek megismeréséhez, illetve az ehhez illeszkedő elemzési módszerek elsajátítását tudhatja magáénak.
„az elméleti órán tárgyalt egyes publikációk módszertanával azonos módon reprodukáltuk annak eredményeit a gyakorlati órán.” (Hatvani Ákos)
***
Hollósi István a Data Science téma keretében koncentrált többek között a gépi tanulás bayesi megközelítésére, majd a deep learning eljárásokra.
„Képfeldolgozás, nyelvi modellek gráf alapú DL modellek és deep reinforcement learning is szerepelt a feldolgozott témák között, kimeríthetetlen muníciót nyújtva további alkalmazások keresésére, valamint kellő hátteret adott ahhoz, hogy elérhető modelleket hogyan tudok saját felhasználásra telepíteni és finomhangolni.” (Hollósi István)
„Hiszem, hogy az itt megszerzett tapasztalatok és tudás hosszútávú hatással lesz szakmai fejlődésemre és jövőbeni lehetőségeimre.” (Hollósi István)
„Ezúton is köszönöm a lehetőséget az MNB Intézetnek és a Neumann János Egyetemnek.” (Hollósi István)
***
Kanyári Bence egyik választott kurzusa, szintén a Data Science témán belül, a gépi tanulás alapjaiba nyújtott betekintést.
„A kurzus nagyon érdekes és hasznos is volt, mivel rengeteg gyakorlati alkalmazást megismerhettem és részben megtanulhattuk, hogy a manapság nagyon felkapott mesterséges intelligencia hogyan működik.” (Kanyári Bence)
***
A Környey Dávid által látogatott tanórák egyikén a résztvevők részletesen vizsgálták a pénzügyi intézmények működését és azok hatását a gazdaságra. Betekintést nyertek az adósság és eszközbuborékok makrogazdasági hatásaiba, tárgyalták a szuverén adósságválságok kialakulását, és azok kezelésének lehetséges stratégiáit is.
„Az árnyékbankrendszerről szóló beszélgetés rávilágított a hagyományos bankrendszeren kívüli pénzügyi intézmények fontosságára és a pénzügyi szabályozás kihívásaira.” (Környey Dávid)
„A fintech vállalatok előadása lenyűgöző volt, bemutatva az új technológiák által nyújtott innovatív pénzügyi megoldásokat.” (Környey Dávid)
***
Matos Dávid hallgatónk számára is meghatározó volt a barcelonai egyetemen való nyári tartózkodás, a hitel- és eszközbuborékok makroökonómiájáról, a Mesterséges Intelligencia közgazdaságtanáról, és a makrogazdasági politika szerepéről szerzett kiegészítő ismereteket a globális gazdaságban. Dávid kiemelten értékelte a szakmai hálózatépítési lehetőségeket és gondolatébresztő diszkurzusokat.
„A nyári egyetem kiváló lehetőséget adott arra, hogy jobban megismerjem az évfolyamtársaimat, illetve az érdeklődési körömben tevékenykedő nemzetközi szakembereket és hallgatókat is.” (Matos Dávid)
***
Pókász Zoltán István nyári egyetemi ösztöndíjasunk három a makroökonometriához, különösen idősorelemzéshez kapcsolódó, és egy mikroökonometria tárgyú kurzust is teljesített.
„a tárgyalt anyagok egyedülállók voltak abban az értelemben, hogy az előadók mindegyike saját kutatásait is bemutatta, ezáltal lehetővé téve számunkra egy nagyon mély betekintést a jelenlegi legmodernebb technikákba.” (Pókász Zoltán István)
„a nyári kurzusok olyan kutatásokba és folyamatokba adtak betekintést, amelyeket – speciálisan egyedi fókuszukból, illetve vizsgált területeikből adódóan – egyébként nem tudtam volna megszerezni, szinte sehol a világon.” (Pókász Zoltán István)
***
Soós Adrienn NGG mesterszakos hallgatónk kurzusain egyrészt panel adatok elemzésére fókuszált, másrészt a hosszútávú munkaerőpiaci trendek vizsgálatának keretében értelmezte a tanórákon az egyenlőtlenségeket, míg harmadik kurzusának fókusza a difference-in-differences becslőfüggvények voltak.
„a panel modellezés alapjaitól indultunk, megismertük az alapvető eszközöket és lehetőségeket, amelyek a panel adatok elemzését lehetővé teszik.”
„A Trends in Inequality c. kurzus elsősorban az egyenlőtlenségek munkaerő piaci vonatkozásaira fókuszált, azt a kérdést járta körbe, mind elméleti, mind empirikus módszerekkel, hogy a hosszútávú munkaerőpiaci trendeket milyen fő tényezők határozzák meg és ezek milyen hatással lesznek az egyenlőtlenségekre.”
***
Szentistványi János hallgatónk mindkét kurzusának témája a haladó idősor-ökonometria volt, a makrogazdasági alkalmazásokra összpontosítva.
„Az első héten strukturális VAR modellekkel foglalkoztunk, többek között proxy változókkal és faktorokkal kiegészített specifikációkkal, ezekhez számos sokk-identifikációs stratégiát tekintettünk át. A második héten inkább nemlineáris idősorelemzésről tanultunk, amit valós idejű recesszió-előrejelzéshez használtunk fel.” (Szentistványi János)
„A diplomamunkámhoz egy VAR-modell felállításán gondolkodom, az Idősoros modellek makrogazdasági elemzéshez. A nyári egyetemi kurzusok kitűnő inspirációt nyújtottak terveimhez.” (Szentistványi János)
***
Takács Anna a Barcelonában töltött három tanulmányi hét során a makro- és a mikroökonometria tématerületeibe nyert betekintést. Anna számára kulturálisan és szakmailag is maradandó élményt jelentett a nyári egyetemen való részvétel.
„Az oktatók nívója és szakmai felkészültsége, valamint a hallgatókkal töltött idő mind inspiráló volt nem csak a tanult anyagok elsajátításában, de a tudás elmélyítésében és későbbi felhasználásában is.” (Takács Anna)