Minden előrejelzés szükségszerűen bizonytalansággal terhelt, így van ez a központi bankok makrogazdasági előrejelzései esetében is. A központi bankok előrejelzései azonban különösen fontos szerepet töltenek be, mert részét képezik az intézmény kommunikációs eszköztárának. Általuk tudja közvetíteni a jegybank, hogy milyen gazdasági-pénzügyi pályára számít, illetve a bizonytalanság megfelelő megjelenítésével tudja kommunikálni az alappályát övező kockázatokat.
Az angol jegybank (Bank of England, BoE) 2023. júliusában kérte fel Ben S. Bernanke-t, a Fed korábbi elnökét és a 2022-es közgazdasági Nobel-díj kitüntetettjét, hogy végezze el a BoE előrejelzési folyamatainak áttekintését. A 2024. áprilisában megjelent Review (Bernanke, 2024) számos előremutató javaslatot tartalmaz, melyek közül ebben a bejegyzésben a legyezőábrákra, azaz fan chartokra vonatkozó, 11-es számú javaslattal foglalkozom.
A BoE 1996. februárjától kezdve legyezőábrákkal jelenítette meg az előrejelzési bizonytalanságot az inflációs (később monetáris politikai) jelentéseiben. Ilyen fan chartot láthatunk az alábbi ábrán, mely a 2024. februári Monetary Policy Reportban jelent meg, és a CPI infláció előrejelzését ábrázolja. A középső, sötét sáv tartalmazza a 30%-os valószínűségű kimeneteleket, míg kijebb haladva 60%-os és 90%-os valószínűségű eseményeket.
Az év/év alapú negyedéves CPI infláció legyezőábrája
Forrás: Bank of England (2024): Monetary Policy Report – 2024 February, Chart 1.5, p.19
A legyezőábra bizonytalansági sávjai a BoE múltbeli előrejelzési hibáira építenek, melyet a Monetary Policy Committee (MPC, monetáris politikai tanács) a saját kockázatérzékelése alapján módosít, és így nyeri el végső formáját. Bernanke kritikájának első része, hogy az MPC nem kvantitatív módon, adatalapon igazítja a fan chartokat. Természetesen a gazdasági változók egymástól nem függetlenek, így a fan chartok nem feltétlenül konzisztensek egymással az igazítás után, ami Bernanke kritikájának második pontja. Harmadrészt, a BoE fan chartjai a Review alapján nem tartanak számot különösebb érdeklődésre a média és a piac képviselői irányából. Bernanke javaslata alapján a BoE a múltbeli előrejelzési hibák megjelenítésével, a bizonytalanság kvalitatív leírásával és alternatív szcenáriók bemutatásával sikeresebben tudná kommunikálni az előrejelzési bizonytalanságot.
Természetesen a fenti problémák és megoldási javaslatok megfontolásra érdemesek, és nem csak a Bank of England számára. Fontos azonban elkülöníteni a központi bank kommunikációs funkcióját a közgazdasági kutatások során alkalmazott módszerektől. Előbbi célközönsége a szélesebb nyilvánosság és a piaci szereplők, míg utóbbié alapvetően a tudományos világ. A kutatások esetében a legyezőábráknak véleményem szerint továbbra is kiemelt szerep fog jutni a jövőben, hiszen a BoE fan chartjait terhelő problémák jelentős része nem vonatkozik rájuk. Ígéretesnek mutatkozik például Sokol (2021) tanulmánya, melyben a szerző a szakirodalomban népszerű kvantilis regresszió keretébe integrálja az egyes változók (például munkanélküliség és hosszútávú reálkamat) jövőbeli feltételezett pályáját, és így ad a lakásárakra vonatkozó előrejelzést. Lloyd és szerzőtársai (2023) azt találják, hogy a BoE legyezőábrái egy kvantilis regressziós modellel kombinálva magas minőségű előrejelzéseket adnak.
Összefoglalva, az előrejelzési bizonytalanság megjelenítésének és kommunikációjának optimális módja függ a célközönségtől, és időben is változhat. A sikeres kutatásnak és jegybanki kommunikációnak pedig az alkalmazkodás és fejlődés szerves részét kell, hogy képezze.
Előrejelző
Hivatkozások:
Bank of England (2024): Monetary Policy Report – 2024 February.
Bernanke, B. S. (2024): Forecasting for monetary policy making and communication at the Bank of England: a review. Bank of England
Lloyd, S., Mantoan, G., Manuel, E. (2023): When Growth-at-Risk Hits the Fan: Comparing Quantile-Regression Predictive Densities with Committee Fan Charts. Mimeo
Sokol, A. (2021): Fan charts 2.0: flexible forecast distributions with expert judgement. ECB Working Paper Series No. 2624
Borítókép: pixabay.com
The post Az előrejelzési bizonytalanságról és annak kommunikációjáról appeared first on Economania blog.