Olvasóink 2024-ben is sokféle témában olvashattak és olvastak is posztokat blogunkon. Az öt legnépszerűbb írásunk között volt, amelyik az iparpolitikák, egy másik az influenszergazdaság hatásait mutatta be. Kedvelt témának bizonyult a női sport is, valamint a mesterséges intelligencia szerepe az oktatásban, de a legnépszerűbb írás a biciklilopásról szólt.
Barkó Tamás: A kerékpározás árnyoldala
Korunk klíma- és egészségtudatos társadalmaiban egyre népszerűbb a kerékpározás. Hasonlóan növekvő tendenciát mutatnak a biciklilopások is. A modern kétkerekűek gyakran annyiba kerülnek, mint egy használt személygépkocsi, könnyű a lopott árun túladni, viszont nehéz beazonosítani őket, így a tolvajokat is csak ritkán kapják el. Mindezek miatt Barkó Tamás arra a következtetésre jut, hogy „ha valaki lopásra adja a fejét, akkor valójában közgazdaságilag racionális döntés biciklikre specializálódni”.
Petróczy Dóra Gréta: A lányok nem akarnak fehérben játszani
Férfi olvasóink még bizonyára nem gondolkoztak el azon, hogy ha egy női futballcsapat fehér nadrágban áll ki a pályára, eleve hátrányban van. Pedig ez a helyzet: az éppen menstruáló játékosok a szivárgástól félve kevésbé tudnak a játékra koncentrálni, ami kihat a csapat teljesítményére. Petróczy Dóra Gréta írása ezen a problematikán keresztül arra hívja fel a figyelmet, hogy a világ, melyben élünk, még mindig alapvetően a férfiakra van szabva.
Mikó Szabolcs: Napóleon leckéje a chipgyártásról: ki nyer és ki veszít a tech-szankciókon?
Lehetnek-e effektívek a kereskedelmi szankciók? Segítenek-e a protekcionista intézkedések a hazai iparnak? Vannak olyan vélemények például, melyek szerint az USA iparának Kínáról történő leválasztása nem érte el célját, az értékláncok csak hosszabbodtak, de továbbra is Kínából indulnak. Mikó Szabolcs, a 2024-es Economania blogíró verseny első helyezettje ezt a kérdéskört boncolgatja, és az általa felhozott példák egészen Napóleonig nyúlnak vissza.
Szepesi Mór: Veszélyesek a magyar influenszerek? A közösségi média és a túlköltekezés problematikája
Sok ember vásárlási szokását befolyásolják az általuk követett influenszerek. Míg makroszinten élénkítheti a keresletet, ha ezek a véleményformálók költekezésre beszélik rá követőiket, mikroszinten kérdéses, hogy az általuk javasolt termékek ténylegesen növelik-e az egyén hasznosságát. Szepesi Mór írásában arra a következtetésre jut, hogy Magyarországon az influenszerek hatására történő vásárlások valószínűleg az alapvető szükségleti cikkeket szorítják ki „kosarunkból”.
Balogh Tamás László: Mesterséges intelligencia az oktatásban – MI lesz a valódi gamechanger?
Hogyan viszonyuljon egy egyetemi oktató ahhoz a helyzethez, amikor a hallgató által benyújtott dolgozat teljes mértékben a mesterséges intelligencia alkotása? Egyrészt mondhatja, hogy ez csalás, de ha jó minőségű az írás, akár büszke is lehet hallgatójára, hogy jól tudja használni a legmodernebb technológiákat. Sőt, az AI az ő munkáját is jelentősen meg tudja könnyíteni. Balogh Tamás László beszámolója a Bett Show című EdTech expóról.
Sikerekben gazdag, boldog új évet kíván a blog főszerkesztője.
Vonnák Balázs
Borítókép: pixabay.com
The post Legnépszerűbb írásaink voltak 2024-ben appeared first on Economania blog.