A technológiai szektor fellendülésével párhuzamosan egyre több inkubációs program és inkubátorház segíti a kezdő vállalkozásokat abban, hogy jól tudják terméküket pozicionálni, sikeresen növekedjenek és elérjék az úgynevezett „product-market fit” állapotát. Ennek a cikknek a célja áttekintést adni a lehetőségekről azok számára, akik vállalkozásindításon törik a fejüket, netán már bele is vágtak egy saját üzleti ötlet megvalósításába.
Az inkubáció egy olyan folyamat, amely során a kezdő vállalkozások különböző szolgáltatásokat és eszközöket kapnak a működésük fejlesztéséhez. Ezek a szolgáltatások lehetnek például mentorálás, jogi és pénzügyi tanácsadás, marketing és sales támogatás, iroda biztosítása, illetve a startup világ közösségébe, „ökoszisztémájába” való becsatornázás. Bizonyos programok tőkebefektetést is kínálnak.
Fontos hangsúlyozni, hogy egy startup életében a legfontosabb folyamat a piacszerzés. Ennek során kiderül, hogy a termékre vagy szolgáltatásra van-e valódi, fizetőképes kereslet. Lehet bármilyen kiváló egy termék az alkotók szemében, amennyiben nem mutatkozik rá valós piaci igény, akkor a startup bukásra van ítélve. A kezdeti fázisban lévő üzleti ötletek körülbelül 1-5 százaléka jut el a product-market fit állapotába, amit akként definiálhatunk, hogy a termék huzamosabb ideig képes bevételt generálni, azaz megszilárdulni a piacon. (Megjegyzés: a product-market fit természetesen nem jelenti azt, hogy a vállalkozás egyből piacvezetővé válik.)
Az inkubáció két okból lehet előnyös a startupoknak: egyrészt hozzájutnak olyan szakértelemhez, amely a startup eredeti csapatából hiányzik, másrészt visszajelzést kaphatnak a vállalkozói világ tapasztaltabb szakértőitől arról, hogy termékük mennyire életképes. Már önmagában egy inkubációs programba való bekerülés vagy az abból való kimaradás is egy ilyen visszajelzés a startup aktuális állapotáról. Ugyanígy fontos indikátor, hogy sikerül-e tőkebefektetést realizálnia a vállalkozásnak.
Milyen programok érhetők el egy induló magyar startup számára?
Az alábbiakban röviden bemutatunk néhány inkubációs programot, amelyek kezdeti fázisban lévő startupokat támogatnak. Az alábbi lista pillanatképnek megfelelő, de a startup-ökoszisztéma annyira turbulens, hogy akár már rövid távon megjelenhetnek újabb jelentős szereplők. Az alábbiakban a fókusz a magyar hátterű programokon van, amelyek kezdő, magyarországi vállalkozások számára jó kiindulópontok lehetnek. A pre-seed fázison túllépett startupok számára erősen ajánlott a nemzetközi ökoszisztéma közvetlen feltérképezése is.
HiVentures Inkubátor Program
A HiVentures állami hátterű inkubációs programja keretében mentorálást, pénzügyi és jogi tanácsadást, valamint tőkebefektetést biztosít a résztvevők számára. Segítenek a cégalapításban (cégalapítás nélkül nem lehet a programban maradni), tőkejuttatást biztosítanak, és részesedést kérnek cserébe. Emellett mentorokat, szakértőket delegálnak a csapatokhoz. Programjuk részletesen kidolgozott, ennek megfelelően kötött keretek között zajlik, rendszeres beszámolási kötelezettséggel a startup számára – így motiválva a vállalkozót a folyamatos munkára. Több száz cégben érdekeltek.
KH Start IT Program
A K&H Bank által társadalmi felelősségvállalási alapon fenntartott program féléves etapokban hirdet bekerülési lehetőséget. Tőkebefektetést a program nem kínál, de erős közösséget, egy jól strukturált képzést, szakértő mentorokat és közösségi irodahasználatot igen. A programba bekerült vállalkozásokat egymáshoz is közel hozza (gyakorlatilag „évfolyamokat” fenntartva), így a vállalkozók egymás előrehaladásából is tanulhatnak. Alumni közösség is részét képezi a programnak, ahová a képzésen már túljutott csapatok kerülnek. A program nem követel meg cégalapítást, így részesedést sem kér. Ugyanakkor a startup előrehaladási mérföldköveit folyamatosan monitorozza.
MBH Fintechlab
A pénzügyi technológiai szektorban működő startupok számára az MBH Bank saját inkubátort működtet, amely a fintech cégek számára kínál segítséget. Az MBH Fintechlab programja a pénzügyi szektor digitalizációját célzó innovációkat támogatja. Saját magukat a bank és a startup világ közötti hídként definiálják. Nem titkolt céljuk, hogy az MBH Bank számára is üzleti potenciállal rendelkező vállalkozási ötletekbe fektessenek, és így startupokkal közösen formálják a „jövő bankját”.
MNB Innovation Hub
A Magyar Nemzeti Bank is működtet egy fintech cégeket támogató programot. Ez valójában nem egy klasszikus inkubációs program, viszont sokat segíthet induló fintech vállalkozásoknak. Konzultációs platformot biztosítanak, tesztelési környezetet építettek ki és a pénzügyi szektorban bonyolult jogi problémákban is segítséget nyújtanak. Az MNB pedig mindehhez egy komoly szakértői hátteret biztosít.
Startup Campus
A Startup Campus egy nemzetközi fókuszú inkubátorház. Érdekessége, hogy különböző szektorokban működő startupok számára különböző inkubációs programokat kínál. A startupok felderítésén túl nyitottak a befektetők, állami és intézményi szereplők felé is, tehát az ökoszisztéma többféle képviselőjét egyidejűleg szólítják meg, és igyekeznek összehozni. Az inkubátorház egyik fontos pillére a Startup Factory nevű inkubációs program, ahová kezdő, nemzetközi piaci potenciállal rendelkező vállalkozások jelentkezhetnek. Igaz, a Startup Factory nem folyamatosan, hanem időről időre kampányszerűen kerül meghirdetésre.
Design Terminal
A Design Terminal egy magyar központú, de egész Európára kiterjedő hálózattal rendelkező inkubátorház. Az európai uniós Horizon programok motorjaként nem csak hazai kapcsolatrendszert tud biztosítani, hanem ígérete szerint egy startupot egyből az európai körforgásba képes „repíteni”. A Design Terminal többféle inkubációs programnak is az üzemeltetője, melyek között például női vállalkozói fókuszú program szintúgy megtalálható, mint például az AI-t középpontba helyező program. A startup-ötletek széles skáláját le kívánják fedni, a hozzájuk való kapcsolódási lehetőség folyamatos.
STRT Zrt. Launchpad Program
A CEU iLab című programja, amely az egyik legnépszerűbb hazai inkubációs program volt, 2022-ben véget ért. Az STRT Zrt. Launchpad programja tulajdonképpen ennek utódjaként jött létre. Az STRT Zrt. mögött a startup ökoszisztéma jelentős magyarországi képviselői állnak, és bár a programjuk nem régi, annál nagyobb lendülettel nyitottak az inkubációs programok piacán. A jól ismert Kürt Akadémia gondozását is ők vették át, illetve saját Launchpad Academy-t is üzemeltetnek rengeteg releváns tudásanyag rendelkezésre bocsátásával. Időszakosan hirdetnek bekerülési lehetőséget a programba, és komoly szakmai segítséget biztosítanak, cserébe nagyfokú elköteleződést kérnek a vállalkozótól a projektje mellett.
+1 tipp: angyalbefektetők
Angyalbefektetők alatt azokat az üzleti életben sikeres személyiségeket értjük, akik saját vagyonukból tőkét (és saját tapasztalatot, kapcsolati hálót) juttatnak kezdő vállalkozások számára, részesedésért cserébe. Teszik ezt egyrészt a jobb megtérülés reményében, másrészt egyfajta társadalmi felelősségvállalásként is, így támogatva a potens hazai vállalkozásokat. Az angyalbefektetők megtalálása, a hozzájuk való eljutás legtöbbször kapcsolatokon keresztül történik, ezért is fontos egy kezdő vállalkozónak a startup közösségben való aktivitás. Angyalbefektetők szerepelnek egyébként az RTL Cápák között című műsorában is, így aki ezt a műfajt kedveli, annak bátran ajánlható az ide való jelentkezés is. Ráadásul itt rövid idő alatt a nyilvánosság erejének is köszönhetően nagy lökést kaphat a termék, ami azonban – mint fentebb jeleztük – még nem azonos a product-market fit állapotával.
Összegzés
A startupok világa egy rendkívül turbulens, gyorsan változó és kihívásokkal teli „küzdőtér”, amelyre egymást támogató, sikeres és erős közösségek épültek. A vállalkozói célok eléréséhez vezető út fontos építőkövei az inkubációs programok. A kezdő vállalkozásokban szinte kivétel nélkül állítható, hogy nincs meg az a szerteágazó tudás, illetve az a kapcsolatrendszer, amely a product-market fit állapot majdani eléréséhez elengedhetetlen. Az inkubációs programok ez esetben a startup piaci megszilárdulásának szükséges – de nem elégséges – feltételei.
Balogh Tamás László
Borítókép: pixabay.com
The post Inkubációs programok Magyarországon startupok számára appeared first on Economania blog.