Sok kutatás igazolja, hogy számos dolgot férfiakra terveztek, és ez hátrányosan érinti a nőket. Néhány példa Perez (2019) könyvéből: a szívrohamok felismerésére kisebb az esély nők esetén, mivel az orvosi tankönyvek inkább a férfiak tüneteivel foglalkoznak; a zongorák billentyűit a nagyobb férfikézre tervezték, ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy nagyon kevés a női koncert-zongoraművész; a golyóálló mellények nem illenek a női mellkasra, a biztonsági szemüveg túl nagy a női fejre.
A sport világára is jellemző, hogy a női szempontokat figyelmen kívül hagyták. Krumer (2024) kutatásában bizonyította, hogy a fehér nadrágban játszó női labdarúgó csapatokat jelentős hátrány éri a sötétebb alsóban játszó ellenfélhez képest, ugyanis a fehér nadrág és a szivárgástól való félelem növeli az éppen menstruáló játékosok frusztrációját, kellemetlenül érzik magukat, nem tudnak teljes mértékben a mérkőzésre koncentrálni. A menstruáció sok társadalomban még mindig tabunak számít, ezért sem meglepő, hogy bár a játékosok számára ismert volt, a döntéshozók mégsem foglalkoztak ezzel a kérdéssel.
Krumer (2024) a 2002/03 és 2022/23 közötti összes női és férfi labdarúgó-világbajnokság és -Európa-bajnokság adatait vizsgálta. A fehérben játszó női csapatok átlagosan 0,3 ponttal kevesebbet szereztek ellenfelüknél. Azonban szükséges kontrollálni a csapatok erősségére is; két csapat közül azt tekinthetjük erősebbnek, amely előrébb van a FIFA világranglistáján. Így a kutatás eredményváltozója az, hogy az erősebb csapatok hány pontot értek el a mérkőzésen (egy labdarúgó-mérkőzésen 3 pontot kap a győztes, 1 pont jár a döntetlenért, és 0 a vereségért). A legfontosabb magyarázóváltozó az, hogy fehérben játszott-e a csapat. Számos egyéb változó is befolyásolhatja egy mérkőzés kimenetét, amire szintén kontrollált a szerző (például a hazai pálya előnye, a bajnokság melyik szakaszában volt a mérkőzés).
Az eredmények alapján a női mérkőzéseken átlagosan 0,32 ponttal kevesebbet szerez az erősebb csapat, ha fehérben játszik. Ugyanakkor a férfiaknál egyáltalán nem talált szignifikáns eltérést. Ez alátámasztja azt az előzetes feltételezést, hogy a fehér/nem fehér különbséget a mérkőzés eredményében valóban a menstruációs szivárgástól való félelem okozza, és nem egyéb tényezők.
Szerencsére úgy tűnik, a döntéshozók is felismerték a kérdés fontosságát. A közelmúltban több női nemzeti labdarúgó-válogatott, köztük Anglia, Franciaország és Új-Zéland közölte a felszerelés gyártóival, hogy nem akarnak fehérben játszani. Ugyanebben a szellemben az angol Manchester City és a West Bromwich Albion klubok bejelentették, hogy női csapataik nem játszanak fehér rövidnadrágban. 2023-ban még a világ legrégebbi tenisztornája, Wimbledon is megváltoztatta a szigorú, kizárólag fehér öltözködési szabályzatát, lehetővé téve, hogy a nők sötét sortot viselhessenek.
Petróczy Dóra Gréta
MNB intézet
Petróczy Dóra Gréta alapszakos tanulmányait a Budapesti Corvinus Egyetem gazdaságelemzés szakán, majd a mesterszakot az Eötvös Loránd Tudományegyetem közgazdasági elemző képzésén végezte. 2022-ben szerezte meg PhD fokozatát a Budapesti Corvinus Egyetemen. 2017 és 2023 között a Budapesti Corvinus Egyetem Pénzügy Intézetében oktatott. 2022 és 2023 között a KRTK Közgazdaságtudományi Intézetének volt kutatója. 2023 augusztusában csatlakozott az MNB Intézet munkatársaihoz adjunktusként. Kutatási területe a játékelmélet, rangsorolási eljárások és a szavazási erő.
Hivatkozások:
Krumer, A. (2024). On the cost of wearing white shorts in women’s sport. Journal of Behavioral and Experimental Economics, 110, 102214.
Perez, C. C. (2019). Invisible Women: Data Bias in a World Designed for Men. Abrams. New York City
Borítókép: pexels.com
The post A lányok nem akarnak fehérben játszani appeared first on Economania blog.