A Magyar Nemzeti Bank „Új fenntartható közgazdaságtan” című vitairatának fő üzenete, hogy a 20. század elméleteivel már nem írható le jól a 21. század közgazdasági realitása. A jelen kor nagy kérdéseire a fenntarthatóság koncepcióján nyugvó válaszokat kell találni. Ezen szakkönyv dilemmája mentén építették fel előadás-sorozatukat a Magyar Nemzeti Bank döntéshozói és szakértői, akik a 2022/23-as tanév őszi félévében többek között a Neumann János Egyetemen is előadtak.
Az egyedülálló előadás-sorozatban az előadók a fenntartható közgazdaságtan témakörének különböző kérdéseit mutatták be, napjaink kihívásaira is válaszlehetőségeket keresve. A három egyetem (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Budapesti Metropolitan Egyetem és a már említett Neumann János Egyetem) kurzusába is beépített előadás-sorozat célja, hogy a jövő szakembereit és a közgazdaságtan iránt érdeklődőket innovatív és hasznos tudással vértezze fel.
A vitairat 24 fejezetben vázolja fel az egyes gazdasági területek fenntarthatósági kihívásait, és ahol lehetséges, kijelöli azokat a lehetséges irányokat, amelyek mentén elérhető a fenntarthatósági fordulat. A kiadványra épített jegybanki kurzus betekintést nyújt a jövő fenntartható közgazdasági gondolkodásába, valamint hozzájárul a modern közgazdasági tudás átadásához és megosztásához. Az előadások ösztönzik a hallgatókat a korábbi elméletekkel és gazdaságpolitikai gyakorlatokkal kapcsolatos kritikai szemléletére, valamint olyan új paradigmák feltárására, amelyek segítségével a globális problémákra fenntartható megoldások adhatók.
Az MNB Intézet első évfolyamos mesterszakos hallgatói vehettek részt az előadás-sorozaton a Neumann János Egyetem budapesti campusán. A Nemzetközi Gazdaság és Gazdálkodás mesterképzés két tantárgyának (Gazdasági kormányzás és Nemzetközi Gazdasági és Pénzügyi Intézmények és szerepük a változó világban) tematikájába került beépítésre egy-egy a kurzus témájához illő fenntarthatósági blokk. Az előadások az adott téma elméleti összefüggéseinek és gyakorlati kérdéseinek bemutatására fókuszáltak. A jegybanki kurzus fényét tovább emelte, hogy a tudást egyenesen a Magyar Nemzeti Bank felsővezetőinek és vezető szakértőinek előadásaiból sajátíthatták el a hallgatók.
2022/23-as tanév őszi félévében az alábbi szakértők tartottak előadást a jegybanki kurzus keretein belül:
- Baksay Gergely (MNB főközgazdász, ügyvezető igazgató): Új, zöld és fenntartható adórendszer
- Báger Gusztáv (MNB elnöki főtanácsadó): Az integritás, mint a gazdaságirányítás új módszertana, különös tekintettel a korrupcióellenes küzdelemben játszott szerepére
- Csizmadia Norbert (NJEA kuratórium elnöke, korábbi MNB ügyvezető igazgató): Geofúzió, térszerkezet és geopolitika
- Kandrács Csaba (MNB alelnök): Fenntartható pénzügyek: Lehetőségek és kihívások
- Kardkovács Kolos (MNB Monetáris Tanács tag): Fenntartható foglalkoztatás
- Kocziszky György (MNB Monetáris Tanács tag): Fenntartható piacgazdaság
- Kolozsi Pál Péter (MNB igazgató): Multidiszciplinaritás és közgazdaságtan – Mit tanulhatnak a közgazdászok más tudományágaktól?
- Lehmann Kristóf (MNB igazgató): A technológiai forradalmak tanulságai
- Palotai Dániel (IMF ügyvezető igazgató, korábbi MNB ügyvezető igazgató): Fenntarthatósági szempontok a Nemzetközi Valutaalap politikájában
- Szapáry György (MNB elnöki főtanácsadó, az MNB korábbi alelnöke): A fenntartható növekedés kihívásai
- Virág Barnabás (MNB alelnök): Fenntartható növekedés a 21. század kulcsa: fenntarthatóság és multidiszciplinaritás
A téma fontosságát hangsúlyozva az MNB Intézet fenntartható közgazdasági témában indított versenyt az érdeklődő hallgatók számára. Az Economania blogíró verseny célja, hogy a hallgatók megismerjék a 21. század legnagyobb gazdasági kihívásait és elmélyüljenek a fenntartható közgazdasági kérdésekben.