A lakossági felmérésekből származó inflációs várakozások jellemzően sokkal pontatlanabbak, mint a professzionális előrejelzők, és olyan torzításokat mutatnak, amelyek nehezen összeegyeztethetők a teljes információs racionális várakozások (full information rational expectations, FIRE) hipotézisével. Utóbbi paradigma évtizedek óta a makroökonómiai modellezés alapját képzi, és az Economania blogon is többször írtunk erről a témáról. D’Acunto és Weber friss tanulmányukban (D’Acunto és Weber, 2024) áttekintik a lakossági inflációs várakozásokkal kapcsolatos ismereteket, és felvázolnak néhány érdekes monetáris politikai implikációt – ezekből szemezget a jelen bejegyzés.
Nők és férfiak
Az első és talán leginkább megdöbbentő tény, hogy a nők inflációs várakozása szisztematikusan a férfiaké felett van, ahogy az alábbi ábra mutatja. Ez a mintázat részben megmagyarázható azzal, hogy a háztartások jelentős részében a nők végzik a napi bevásárlást, így nekik közelebbi információjuk van az inflációs folyamatokról. És valóban, azokban a háztartásokban, ahol a férfiak legalább néha bevásárolnak, ők is magasabb inflációs várakozásokat alakítanak ki, ahogy D’Acunto és szerzőtársai (2021b) megmutatják.
Nők és férfiak 12 hónapra előretekintő inflációs várakozásai
Magyarázat: Az ábra a New York Fed által gondozott Survey of Consumer Expectations kérdőíves felmérés inflációs várakozásainak átlagát mutatja 2013 júniusa és 2023 júniusa között, nők (kék) és férfiak (piros) bontásában.
Forrás: D’ Acunto és Weber (2024), 2. ábra A panelje.
Ismerősök és ismeretlenek
Ehhez kapcsolódik a kérdés, hogy a háztartások honnan szerzik azokat az információkat, amelyek segítségével kialakítják az inflációs várakozásaikat. D’Acunto és Weber felmérése szerint a fogyasztók leginkább az energiaszámláik alapján, a saját vásárlásaik során tapasztaltakra építve, kormányzati és ismerősöktől kapott információk alakítják ki a várakozásaikat, míg a televízióban, újságokban és közösségi médián keresztül szerzett ismeretek sokkal kisebb súllyal esnek latba, ahogy az alábbi ábrán látható.
Háztartások információs forrásai
Magyarázat: Az ábra a háztartások inflációs várakozásainak kialakításához felhasznált források fontosságát mutatja 1007 egyesült államokbeli háztartás megkérdezésével.
Forrás: D’ Acunto és Weber (2024), 4. ábra.
Tehát a háztartások, bár nem a racionális várakozások matematikai modelljével összhangban, de igenis figyelnek az inflációs folyamatokra, és ezekre építve alakítják ki a saját várakozásaikat.
Varietas delectat, azaz a változatosság gyönyörködtet
A koronavírus-járványt követő magas globális inflációs környezetben a központi bankok számára különösen fontossá vált az inflációs várakozások horgonyzása és a központi bank várakozásainak hatékony kommunikációja, melyek az inflációs célkövetés sikeréhez hozzájárulhatnak. D’Acunto és szerzőtársai (2021a) kísérletében a Federal Open Market Committee (FOMC, az Egyesült Államok monetáris politikai döntéshozó testülete) előrejelzését és három, nem és rassz szempontjából diverz tagjának fényképét mutatták meg a kezelt csoportba tartozó résztvevőknek, míg a kontroll csoportba tartozók nem látták a képeket. Az FOMC diverzitása láttán a válaszadók a saját munkanélküliségi és inflációs előrejelzéseiket jobban összhangba hozták a testület előrejelzésével. Ezzel párhuzamosan a sokszínű FOMC több bizalmat ébresztett a felmérésben résztvevő nőkben és a feketékben, miközben a fehér férfiakban nem csökkentette a bizalmat.
Konklúzió
Összességében elmondható, hogy a háztartások inflációs (és makrogazdasági) várakozásai nincsenek összhangban a stilizált makroökonómiai modellek szereplőinek viselkedésével. Azonban ez újabb lehetőségeket teremt az érdeklődő közgazdászoknak, hogy jobb és/vagy más modellekkel feltérképezzék és leírják a gazdaság hús-vér szereplőinek viselkedését.
Előrejelző
Hivatkozások:
D’Acunto, F. és Weber, M. (2024). Why Survey-Based Subjective Expectations are Meaningful and Important. Annual Review of Economics, 16 (Submitted).
D’Acunto, F., Fuster, A. és Weber, M. (2021a). Diverse Policy Committees Can Reach Underrepresented Groups. NBER Working Paper No. 29275.
D’Acunto, F., Malmendier, U. és Weber, M. (2021b). Gender roles produce divergent economic expectations. Proceedings of the National Academy of Sciences 118 (21), e2008534118.
Borítókép: pixabay.com
The post Érdekességek a háztartások inflációs várakozásairól appeared first on Economania blog.