Szokásunkhoz híven az idei évet is a tavalyi év legolvasottabb írásainak rövid bemutatásával kezdjük. Az érintett témák szerteágazók, ami az olvasók és érdeklődési körük sokszínűségére utal: van szó a globális gazdasági nagyhatalmak közötti versengésről, a „házimunkáról”, az infláció és a részvényárak közötti kapcsolatról, geopolitikai ciklusokról és a zöld átmenet árnyoldalairól.
Íme, a 2023-ban legolvasottabb öt írás:
Bánkuty-Balogh Lilla: De mi is az a láthatatlan munka, amiből a nők többet csinálnak?
Munkának tekinthető-e a mosolygás? Ha igen, a mosoly annak produktuma, és igényt formálhat arra, hogy bekerüljön a GDP-be. Márpedig vannak olyan munkakörök, ahol az ügyfelek jó hangulatának biztosítása, az érzelmi támogatás a legfontosabb, és ezért fizetést adnak. Otthon ennek megfelelője a támogató családi háttér, a családi tűzhely melegének megteremtése, és ebben általában a nők járnak az élen. Az írás rávilágít arra, hogy az egyes emberek hozzáadott értékét, tényleges teljesítményét a hivatalos statisztikák nagyon torzan mérik.
Malatinszky Gábor: Kína mégsem előzi meg az USA-t?
Az elmúlt időszakban Kína az Egyesült Államok elsőszámú kihívójává vált mind gazdasági, mind politikai, mind pedig katonai téren. Ha csak a gazdasági növekedést nézzük, sokáig úgy tűnt, hogy Kína hamarosan elhódíthatja a legnagyobb gazdaság címét az USA-tól. Malatinszky Gábor bemutatja, hogy bár a múltbeli trendek alapján ez a pillanat már nagyon közelinek tűnhet, számos kétség merül fel arra vonatkozóan, hogy egyáltalán megtörténik-e a helycsere.
Granát Marcell: Emelkedő árak, emelkedő hozamok: miként hat az infláció a részvények hozamaira?
Az infláció és a részvényárfolyamok kapcsolata összetett. Az infláció egyrészt befolyásolja a cash-flowt, másfelől viszont az előre nem látott inflációs sokkok hatnak a kockázati prémiumra: ha nőnek a kockázatok, erősebben diszkontáljuk a jövőbeli pénzáramot, ezáltal csökken a részvény értéke. Érdekes módon vannak olyan helyzetek, amikor a vártnál magasabb inflációs adatok csökkentik a kockázatokat. A blogposzt egy olyan kutatási eredményt ismertet, ami az infláció és a részvényárfolyamok esetenként furcsa kapcsolatát vizsgálja.
Halász Győző Mihály: Mi vár ránk ebben az évtizedben? – George Friedman gondolatai az életünket alakító ciklusokról
Érezte azt mostanában, hogy egy különösen zűrös időszakban élünk? Gazdasági válság, világjárvány, háborúk, klímaválság, terrorizmus… A világhírű geopolitikai szakértő, George Friedman szerint nehéz évtized előtt állunk. Elmélete középpontjában két ciklus áll: az intézményi és a társadalmi-gazdasági. Az elkövetkező időszak politikai, gazdasági és társadalmi viszonyait a két ciklus sajátos együttállása fogja alakítani. Hogy ez jó lesz-e nekünk, avagy sem, Halász Győző Mihály írásából kiderül.
Nagy Márton: Új függőségek felé sodorhatja a világot a zöld és digitális átállás?
Végül essen szó korunk egyik legnagyobb gazdasági és természeti kihívásáról, a klímaváltozásról. Valószínűleg még a klímaszkeptikusok sem utasítják el teljesen azt a tézist, hogy mindenkinek jobb lesz, ha nagy, nehéz, füstölgő gépek helyett kicsi, könnyű, alacsony energiafelhasználású digitális kütyükkel vesszük körbe magunkat – és amúgy is erre halad a világ. Mindez örvendetes, azonban korántsem lesz zökkenőmentes a zöld és digitális átmenet. Az Economania blog 2023-as blogíró versenyének dijazottjától, Nagy Mártontól megtudhatjuk, hogy a megváltozó nyersanyagkereslet milyen globális gazdasági és geopolitikai átrendeződésekhez vezethet.
Sikerekben gazdag, boldog új évet kíván a blog főszerkesztője.
Vonnák Balázs
Borítókép: pexels.com
The post Legolvasottabb írásaink voltak 2023-ban appeared first on Economania blog.