VISELKEDÉSI KÖZGAZDASÁGTAN
Az életünk során számtalan (gazdasági) döntést hozunk, de mennyire befolyásolhatók ezek a döntések, mennyire tekinthetők racionálisnak? Az eddigi kutatások alapján jól megfigyelhető, hogy az emberek sokszor nem konzisztensek a döntéseikben, és ezért nagyon könnyű befolyásolni a döntéseiket. Emiatt kiemelt szerepe van a szabályozónak, hogy megakadályozza a visszaéléseket a gazdasági területen. Kutatásaimban a kockázat és az időhöz való viszonyt vizsgálom és azokat a mechanizmusokat, ami alapján az emberek ilyen helyzetekben döntenek, legyen szó hitelfelvételről vagy alku folyamatról. Ezekkel a témákkal több mint 10 éve foglalkozom és a Tilburgi Egyetemen megvédett doktori disszertációm is feldolgozza.
Ha valaki szeretné elkezdeni az ismerkedést a témával, de könnyed formában, akkor a Nobel emlékdíjas Daniel Kahneman könyvét ajánlom a “Gyors és lassú gondolkodás” vagy a szintén Nobel emlékdíjas közgazdász, Richard Thaler könyvét a “Misbehaving”.
TŐZSDEI ÁRAZÁS
A tőzsdei árfolyamok legalább két ok miatt is érdekesek. A kutatásaim egyik felében arra koncentrálok, hogy minél jobban megértsük mi befolyásolja, hogy egyik részvénynek nagyobb-e a várható hozama, mint egy másiknak. A kutatásaim másik felében, pedig azt használom ki, hogy a tőzsdei árfolyam mozgások segítségével számszerűsíteni lehet különböző események hatását. Például hosszú távon milyen gazdasági várakozásaink lehettek a koronavírus kitörésekor a tőzsdei árfolyam mozgások alapján vagy például melyik szektort hogyan érintette a gazdasági válság. Ezzel a témával foglalkoztam már a doktori disszertációmban is (Tilburg University, the Netherlands).
Ha valaki szeretné elkezdeni az ismerkedést a témával, akkor ajánlom nekik a nemzetközi CFA szervezet könyvét a “A Practitioner’s Guide to Factor Models”.
Publikációk
Dezső, Linda; Bakó, Barna; Neszveda, Gábor: Exploiting context-dependent preferences to protect borrowers. JOURNAL OF FINANCIAL SERVICES MARKETING Paper: Early Access (2021)
Kökény, László; Kenesei, Zsófia; Neszveda, Gábor: Impact of COVID-19 on different business models of European airlines. CURRENT ISSUES IN TOURISM Paper: Early Access, 17 p. (2021)
Neszveda, Gábor; Vágó, Ákos: A likviditásnyújtás kereskedési stratégiájának hozamvizsgálata a magyar részvénypiacon. KÖZGAZDASÁGI SZEMLE 68: 7-8 pp. 794-814., 21 p. (2021)
Bakó, Barna; Neszveda, Gábor: The Achilles’ heel of Salience theory and a way to fix it. ECONOMICS LETTERS 193 Paper: 109265 (2020)
Csillag, Balázs; Neszveda, Gábor: A gazdasági várakozások hatása a tőzsdei momentumstratégiára. KÖZGAZDASÁGI SZEMLE 67: 11 pp. 1093-1111., 19 p. (2020)
Kristóf, Lehmann; Gábor, Neszveda; Géza, Sebestyén: How can education support competitiveness?: The case of the CEE region In: Lehmann, Kristóf (szerk.) Competitiveness and innovation in CEE and China. Budapest, Magyarország: MNB (2020) 247 p. pp. 127-144., 18 p.
További publikációkat ld.:
https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=authors10040677